Architektura 21szego wieku : Czy przyszłość architektury zostanie połączona z klejem

Henrik Kam, dzięki uprzejmości SFMOMA Najbardziej rewolucyjnym materiałem w architekturze może być taki, który znamy już dobrze: klej.
W najnowszym artykule dla New Urbanista New futurysta kolumna, futurysta Geoff Manaugh z BLDG BLOG twierdzi, że typowy system budowlany w budynku może wkrótce zobaczyć remont.
Zamiast stali trzymanej razem ze śrubami i spoinami, materiały kompozytowe na bazie ropy naftowej i panele z włókien węglowych przymocowane za pomocą kleju mogą służyć zarówno jako struktura budynku, jak i skóra.
.
Henrik Kam, dzięki uprzejmości SFMOMA Ale to nie jest tandetny klej z twoich dni modelowania.
Te kleje o wysokiej przyczepności mają zdolność utwardzania w ciągu kilku sekund, łącząc elementy budowlane w monokształtną strukturę, podobną do kadłuba łodzi lub ostrza turbiny wiatrowej.
Uzyskana w ten sposób produkcja jest lekka (potencjalnie do 70% lżejsza) i jest lepsza niż stal w przypadku wahań temperatury.
Klej także triumfuje przy porównywaniu szybkości i wydajności konstrukcji, ponieważ mniej małych elementów, takich jak śruby, umożliwia szybszy i łatwiejszy montaż.
Chociaż istnieje kilka przeszkód do pokonania (palność kleju została obwiniona za szybkie rozprzestrzenienie się ostatniego pożaru w hotelu w Dubaju) klej jest już używany w kilku głośnych projektach, aby stworzyć gładkie fasady, takie jak prawie kompletny dodatek Snohetty do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, a także niearchitektoniczne złożenia, takie jak węgiel Boeinga.
włókno Dreamliner.
.
Henrik Kam, dzięki uprzejmości SFMOMA Jeśli wysokoprzyczepny klej w połączeniu z nowoczesnymi materiałami kompozytowymi okaże się być tak niezawodnym i wydajnym systemem, jak reklamowano, architektura może zobaczyć dużą rewolucję w sposobie projektowania i budowy budynków.
Manaugh porównuje te materiały do sztywnych tkanin; i jeśli zastosowane jak tkanina, architekci mogą wykorzystać nowe metody drapowania, składania i zakładania, aby stworzyć przestrzeń – bez konieczności obszywania.
Aby przeczytać cały artykuł, w tym cytaty z architekta Grega Lynna, odwiedź tutaj New Scientist.
[przypisy: olx otwock, płytki kolczaste, olx otwock wrocław ]

Powiązane tematy z artykułem: olx otwock pale fundamentowe płytki kolczaste